Jiří Mádl (Adam)

Jiří Mádl (Adam)

Výber z filmografie:

  • 2012 Čtyři slunce
  • 2011 V peřině
  • 2009 Peklo s princeznou
  • 2008 Bathory
  • 2008 Taková normální rodinka
  • 2007 Gympl
  • 2006 Jak se krotí krokodýli
  • 2006 Rafťáci
  • 2006 Ro©k podvraťáků
  • 2004 Snowboarďáci

Jiří Mádl (hlavná mužská postava – Adam) v súčasnosti jeden z najpopulárnejších mladých hercov, sa narodil 23.10. 1986 v Českých Budějovicích. Príležitostne hral v mládežníckych divadlách (s hrou, ktorú napísal vyhral divadelnú súťaž), objavil sa aj v Jihočeském divadle. Píše scenáre a divadelné hry, skladá piesne a zaujímajú ho vedy ako psychológia, astrológia a grafológia.

Jiřího Mádla, študenta Biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, objavil režisér Karel Janák pre filmovú komédiu Snowboarďáci (2004). Tá ho katapultovala medzi mladé herecké talenty českého filmu. Po úspechu Snowboarďákov si s parťákom Vojtom Kotekom zahrali v ďalších Janákových komédiách Rafťáci (2006) a Ro©k podvraťáků (2006). V roku 2005 sa objavil vo filme režisérky Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli a postupne sa stal stálicou českého filmového plátna. Novú príležitosť mal v grafity komédii Tomáše Vorla Gympl (2007). Nasledujúci rok mu priniesol ďalšie ponuky – veľkofilm Bathory (2008), komédiu Taková normální rodinka (2008) a komornú snímku Děti noci (2008). Za úlohu v tomto filme si odniesol Krištáľový glóbus za najlepší mužský herecký výkon na MFF Karlove Vary. Objavil sa v niekoľkých televíznych komédiách a seriáloch, v komédii Ulovit miliardáře (2009) a vo filmových rozprávkach Peklo s princeznou (2009) a V peřině (2010). S Bohdanom Slámou dokončil snímku Čtyři slunce.

Interview

Hráte vo filme hlavnú úlohu mladého muža, ktorý sa snaží prežiť danú dobu s čo najmenšou ujmou na vlastnom i cudzích životoch. Čím vás úloha najviac zaujala, kto vás s ponukou oslovil?

Nejvíc mě oslovil způsob hraní, který ta role ode mě vyžadovala. Všechno se odehrává v Adamově hlavě, potažmo očích, nikde jinde moc nesmí, protože on lže vlastně všem, zaměstnavateli i manželce. Pravdu o tom, jak to je, ví jen on sám. Nutilo mě to k minimalismu a prožití. Nedovolím si soudit výsledek, ale během a po natáčení jsem začal být paranoidní, že po mně někdo jde, a hlavně jsem začal trpět velmi silnou insomnií.

Vo filme sú okrem rozoberania závažnej tematiky, aj vtipné scény, máte aj vy vtipnú príhodu z natáčania a aká bola celková atmosféra?

Atmosféra byla fajn, ale ne zas tak rozvolněná, jak by si někdo možná představoval. Točilo se v poklidu, ale zároveň naprosto profesionálně a koncentrovaně. A když to skončilo, normálně jsem to nedal a brečel jak na rozlučáku na gymplu. Vůbec nepřeháním, když řeknu, že eŠteBák (Konfident) je z mých filmů můj nejoblíbenější

Postava Adama, ktorú ste vo filme stvárnili, je mladý muž, ktorý sa hoci nedobrovoľne, no predsa, rozhodne pod nátlakom vstúpiť k ŠtB. Ako vy vnímate minulý režim, ako ste sa vcítili do doby, v ktorej sa príbeh odohráva?

Nejlíp tu dobu opravdu vystihuje výraz „doba temna“. Bylo to zvláštní. Měl jsem pocit, že to lidi muselo hnát do extrémů, někteří se vzájemně odcizovali a někoho to muselo naopak strašně sblížit. Jinak sám vnímám minulý režim jako něco, z čeho se musíme poučit, a naši, ať chceme nebo nechceme, režimem pokřivenou náturu napravit. Zlo plodí zlo a o tom taky náš film je.